- Zaloguj
Choć stres jest naturalną reakcją organizmu na zagrożenie, jego nadmiar może prowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych. Coraz więcej badań wskazuje na silny związek między stresem a chorobami zapalnymi jelit (NChZJ), takimi jak wrzodziejące zapalenie jelita grubego i choroba Leśniowskiego-Crohna. Ponadto, objawy chorób zapalnych jelit w znacznym stopniu pogarszają jakość życia, przyczyniając się do pogorszenia kondycji psychicznej.
Z niniejszego artykułu dowiesz się, w jaki sposób stres wpływa na rozwój nieswoistych chorób zapalnych jelit. Czy istnieje związek między NChZJ a zaburzeniami psychicznymi? Jak skutecznie radzić sobie ze stresem i lękiem w chorobach zapalnych jelit? Koniecznie przeczytaj do końca.
Spis treści:
Stres jest naturalną reakcją organizmu na zagrożenia. W odpowiedzi na bodziec stresowy dochodzi do aktywacji mechanizmu “walcz lub uciekaj”, która prowadzi do uwolnienia hormonów stresu, m.in. adrenaliny i kortyzolu. Krótkotrwały wzrost poziomu kortyzolu może działać korzystnie, mobilizując organizm do działania. Taka reakcja ma przygotować organizm do intensywnego wysiłku i umożliwia szybką reakcję na potencjalne zagrożenie. Pod wpływem stresu dochodzi do aktywacji układu współczulnego i zwiększenia stężenia glukozy we krwi. W tym czasie inne procesy, takie jak trawienie oraz mechanizmy zostają zahamowane. Długotrwałe podwyższenie poziomu kortyzolu prowadzi do osłabienia układu odpornościowego, co prowadzi do zwiększonej podatności na infekcje i nasilenia stanu zapalnego. Ponadto, przewlekły stres może prowadzić do rozwoju chorób o podłożu autoimmunologicznym, w tym chorób zapalnych jelit.
Długotrwały lub silny stres wywiera negatywny wpływ na oś mózgowo-jelitową i może manifestować się m.in. pod postacią dolegliwości ze strony układu pokarmowego. Przewlekły stres wywiera niekorzystny wpływ na skład mikrobioty jelitowej i może prowadzić do zwiększenia przepuszczalności jelitowej. Wówczas bakterie i toksyny mogą migrować przez błonę śluzową jelit do krwiobiegu, sprzyjając nieprawidłowym reakcjom immunologicznym i rozwojowi przewlekłego stanu zapalnego.
Chroniczne napięcie może prowadzić do nasilenia objawów i częstszych nawrotów chorób zapalnych jelit. Badania pokazują, że u osób chorujących na NChZJ obserwuje się częstsze nawroty choroby w okresach silnego stresu emocjonalnego. Wpływ stresu na choroby zapalne jelit jest dwukierunkowy. Działa on zarówno jako czynnik zaostrzający przebieg choroby, jak i skutek przewlekłych dolegliwości ze strony układu pokarmowego. Już sam czynnik choroby i towarzyszących jej objawów (silne bóle brzucha, biegunki, przewlekłe zmęczenie, niedokrwistość) stanowią źródło stresu i znaczący sposób pogarszają samopoczucie oraz jakość życia.
Nieswoiste choroby zapalne jelit wpływają nie tylko na zdrowie fizyczne, ale także na zdrowie psychiczne. Osoby zmagające się z chorobami zapalnymi jelit często doświadczają niepokoju i lęku przed zaostrzeniem objawów, co wiąże się również z trudnościami w codziennym funkcjonowaniu. Co więcej, pacjenci częściej odczuwają lęk przed jedzeniem z obawy przed nawrotem dolegliwości. Niestety, taka sytuacja prowadzi do błędnego koła, prowadząc do pogłębienia niedoborów pokarmowych i pogorszenia stanu zdrowia.
Badania pokazują, że osoby chorujące na NChZJ mają wyższe ryzyko rozwoju zaburzeń lękowych i depresyjnych w porównaniu z populacją ogólną. Niedawna metaanaliza z 2023 roku wykazała, że częstość występowania zaburzeń depresyjnych u pacjentów z NChZJ waha się od 21% do 25%, natomiast w przypadku zaburzeń lękowych wskaźnik ten wynosi 19-35%. Związek między zaburzeniami psychicznymi a chorobami zapalnymi jelit jest złożony i wieloczynnikowy. Czynniki, takie jak izolacja społeczna oraz brak wypracowanych strategii radzenia sobie ze stresem wpływają negatywnie nie tylko na stan psychiczny pacjentów, ale również na przebieg i ryzyko nawrotu choroby zapalnej jelit. Depresja i lęk mogą pogarszać objawy żołądkowo-jelitowe, potęgować uczucie zmęczenia i obniżać motywację do leczenia, co dodatkowo pogarsza ogólny stan zdrowia.
Zależność między NChZJ a zaburzeniami psychicznymi działa w obie strony: zaostrzenia choroby zapalnej jelit mogą zwiększać ryzyko lęku i depresji, podczas gdy osoby z zaburzeniami nastroju mogą być bardziej podatne na rozwój NChZJ. Niektóre badania wskazują na to, że kobiety chorujące na choroby zapalne jelit są bardziej narażone na zaburzenia lękowo-depresyjne niż mężczyźni. Dodatkowo, wykazano, że częstość występowania objawów depresji lub lęku wzrasta u pacjentów z aktywną chorobą.
Znajomość technik radzenia sobie ze stresem jest kluczowa, aby zminimalizować ryzyko zaostrzeń i poprawić jakość życia osób cierpiących na choroby zapalne jelit. Warto podkreślić, że umiejętność skutecznego zarządzania stresem może złagodzić objawy choroby zapalnej i poprawić jakość życia pacjentów.
Jak lepiej radzić sobie ze stresem?
Stres odgrywa istotną rolę w rozwoju i zaostrzeniu objawów nieswoistych chorób zapalnych jelit. Zrozumienie, w jaki sposób napięcie emocjonalne oddziałuje na przebieg choroby, wsparcie psychologiczne oraz wprowadzenie efektywnych strategii zarządzania stresem może znacząco poprawić jakość życia i pomóc w kontrolowaniu objawów.
Jeżeli wolisz słuchać niż czytać, koniecznie zajrzyj do mojego Podcastu. A jeśli chcesz być na bieżąco z moimi podcastami, w których poruszam temat szeroko pojętej dietetyki i zdrowia, w tym zdrowia psychicznego, zapisz się do Newslettera.